Zabiegi

Lifting twarzy (rhytidectomia)

jest kosmetycznym zabiegiem chirurgicznym mającym na celu uzyskanie młodszego wyglądu twarzy. Zabieg ten może zmniejszyć zwiotczenie lub fałdy skóry na policzkach i linii żuchwy oraz inne zmiany kształtu twarzy, które pojawiają się z wiekiem.

Podczas liftingu twarzy płat skóry po każdej stronie twarzy jest odpreparowywany a tkanki pod skórą są chirurgicznie zmieniane, aby przywrócić kontur twarzy do bardziej młodzieńczego kształtu. Przed zamknięciem rany usuwany jest nadmiar skóry.

Neck-lift  (platysmaplastyka) jest często wykonywana jako część liftingu twarzy w celu redukcji złogów tłuszczu i obwisłej skóry na szyi.

Lifting twarzy nie zmniejszy drobnych fałd i zmarszczek na skórze ani uszkodzeń spowodowanych ekspozycją na słońce.

Dlaczego to się robi

Z wiekiem wygląd i kształt twarzy ulega zmianie z powodu normalnych naturalnych zmian związanych z wiekiem. Skóra staje się mniej elastyczna i luźniejsza, a objętość złogów tłuszczu zmniejsza się w niektórych obszarach twarzy, a zwiększa w innych. Zmiany w wyglądzie twarzy związane z wiekiem, które można zredukować za pomocą liftingu twarzy, obejmują następujące elementy:

• Obwisły wygląd policzków
  • Nadmiar skóry na linii żuchwy
  • Pogłębienie fałdu skóry od strony nosa do kącika ust
  • Obwisła skóra i nadmiar tłuszczu na szyi (jeśli zabieg obejmuje lifting szyi)

Uwaga!

Lifting twarzy nie jest metodą leczenia powierzchownych zmarszczek, uszkodzeń posłonecznych, fałdów wokół nosa i górnej wargi oraz nierówności w kolorze skóry.

Ryzyko

Operacja liftingu twarzy jak każdy zabieg chirurgiczny  jest obarczona ryzykiem powikłań. Niektóre z nich można opanować dzięki odpowiedniej opiece pooperacyjnej, lekom lub   wtórnej korekcie chirurgicznej. Długotrwałe lub trwałe powikłania, choć rzadkie, mogą spowodować znaczne zmiany w wyglądzie.

Ryzyko obejmuje:

Krwiak

Zbiór krwi pod skórą, który powoduje obrzęk i ucisk, jest najczęstszym powikłaniem operacji liftingu twarzy. Tworzenie się krwiaka, następuje zwykle w czasie 24 godzin od operacji, jest zaopatrywane chirurgicznie, aby zapobiec uszkodzeniu skóry i innych tkanek.

Blizny.

Blizny po nacięciach po liftingu twarzy są trwałe, ale zazwyczaj ukryte w lini włosów i  w naturalnych konturach twarzy i ucha. W rzadkich przypadkach, po nacięciach mogą powstać uniesione, czerwone blizny. W celu poprawy wyglądu blizn można zastosować zastrzyki z lekiem sterydowym lub inne zabiegi dermatologiczne

Uszkodzenie nerwów.

Uszkodzenie nerwów, choć rzadkie, może tymczasowo lub trwale wpłynąć na nerwy, które kontrolują czucie lub mięśnie twarzy Tymczasowy paraliż wybranego mięśnia, powodujący nierówny wygląd lub wyraz twarzy, lub tymczasowa utrata czucia może trwać od kilku miesięcy do roku. Interwencje chirurgiczne mogą przynieść pewną poprawę.

Utrata włosów.

Może wystąpić tymczasowa lub trwała utrata włosów w pobliżu miejsc nacięcia. Trwałej utracie włosów można zaradzić poprzez operację przeszczepienia skóry z mieszkami włosowymi.

Utrata skóry.

Rzadko, lifting twarzy może przerwać dopływ krwi do tkanek twarzy. Może to spowodować utratę skóry (łuszczenie się). Łuszczenie leczy się lekami, odpowiednią pielęgnacją ran i, jeśli to konieczne, zabiegiem minimalizującym blizny.

Jak każdy inny rodzaj poważnej operacji, lifting twarzy stwarza ryzyko krwawienia, infekcji i niepożądanej reakcji na znieczulenie. Niektóre stany chorobowe lub nawyki życiowe również mogą zwiększyć ryzyko powikłań. Następujące czynniki mogą stanowić znaczne ryzyko lub powodować niekorzystne rezultaty, a lekarz może odradzać przeprowadzenie liftingu twarzy.

• Leki lub suplementy rozrzedzające krew. Leki lub suplementy, które rozrzedzają krew mogą wpływać na zdolność krwi do krzepnięcia i zwiększać ryzyko wystąpienia krwiaków po zabiegu. Leki te obejmują leki rozrzedzające krew (Acard, Polocard, Warfaryna, Acenokumarol, Plavix) aspirynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), żeń-szeń, Ginkgo biloba, olej rybny i inne.
  • Inne schorzenia  takie jak źle kontrolowana cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi, zwiększają ryzyko słabego gojenia się ran, krwiaków i powikłań sercowo-naczyniowych
  • Palenie tytoniu. Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko złego gojenia się ran, krwiaków i utraty skóry po liftingu twarzy.
  • Wahania wagi. Jeśli masz historię powtarzających się przyrostów i spadków wagi - czynników wpływających na kształt twarzy i stan skóry - wynik operacji może nie być zadowalający lub może być zadowalający tylko przez krótki czas.