Zabiegi
Co nadaje nosowi jego kształt?
Kształt nosa na zewnątrz wynika z kształtu kości i chrząstek oraz leżącej nad nimi skóry. Górna część nosa zbudowana jest z kości w kształcie dachu, która jest twarda. Środek i czubek nosa zbudowane są z chrząstki, która jest bardziej miękka. Skóra ma różną grubość u różnych osób i to również wpływa na kształt.
Co to jest Rynoplastyka?
Rynoplastyka jest operacją mającą na celu zmianę kształtu nosa. Rodzaj operacji zależy od tego, który obszar nosa wymaga korekty.
- nos może zostać wyprostowany, zmniejszony lub powiększony, a także może zostać usunięty garbek
- zmieniony może zostać kształt czubka nosa
- kawałki chrząstki lub kości mogą zostać usunięte lub dodane do nosa, aby zmienić jego kształt
Czasami ściana, która dzieli nos na prawą i lewą stronę (przegroda nosowa) jest skrzywiona. Może być konieczna jej korekta w tym samym czasie. Taka kombinowana operacja nazywa się septorynoplastyką.
Udana operacja
Celem lekarza jest uzyskanie nosa, który wygląda naturalnie. Jednakże z uwagi na nieprzewidywalny proces gojenia każdego pacjenta, lekarz nie jest w stanie dokładnie w 100% określić, jak będzie wyglądał Państwa nos po operacji. Ważne jest, aby omówić swoje oczekiwania z chirurgiem.
Statystycznie 90-95 % pacjentów jest zadowolonych z wyników operacji, ale niektórzy życzą sobie ponownej operacji.
Jak przebiega operacja?
Na wstępie zostaną wykonane zdjęcia, aby można było zapisać w Państwa dokumentacji medycznej jak wyglądał Państwa nos przed operacją i aby chirurg mógł zaplanować operację.
Operacja nosa i plastyka przegrody nosowej są przeprowadzane podczas znieczulenia ogólnego. Cięcia wykonywane są wewnątrz nosa. W niektórych przypadkach może być konieczne małe nacięcie na skórze pomiędzy nozdrzami lub u nasady nozdrzy. Skóra nosa jest delikatnie podnoszona z kości i chrząstki znajdującej się pod spodem. W kości nosa może zostać wykonane włosowate pęknięcie, aby umożliwić chirurgowi zmianę kształtu nosa. Kawałki kości i chrząstki mogą zostać usunięte lub dodane do nosa, aby wygładzić ewentualne nierówności lub spadki.
Po operacji stosuje się opatrunki stabilizujące i plastry.
Może być konieczne założenie opatrunku z każdej strony nosa, aby utrzymać wszystko na miejscu i zapobiec krwawieniu. Opatrunki te nazywają się "tamponadami" i blokują Państwa nos tak, że muszą Państwo oddychać przez usta.
Rano po operacji możemy je wyjąć. Przy zdejmowaniu opatrunków może wystąpić niewielkie krwawienie, które jednak szybko ustępuje.
Czasami wkładamy do nosa małe kawałki tworzywa sztucznego, aby zapobiec tworzeniu się tkanki bliznowatej. Nazywa się to "stabilizatorami". Stabilizatory usuwa się po tygodniu.
Przez tydzień będą Państwo mieli tymczasowy opatrunek stabilizujący na zewnętrznej stronie nosa. Powinien on być utrzymywany w suchości.
- Przez około tydzień nie należy wydmuchiwać nosa, ponieważ może zacząć krwawić.
- Jeśli mają Państwo kichać, proszę kichać z otwartymi ustami, aby chronić nos.
- Przez pierwsze dwa tygodnie z nosa może wypływać trochę krwistego, wodnistego płynu - jest to normalne.
- Przez 10-14 dni po operacji Państwa nos będzie obustronnie zatkany jak przy silnym katarze.
- Możemy podać Państwu krople lub spray, aby temu zaradzić.
- Może upłynąć do trzech miesięcy, zanim nos się uspokoi i nastąpi przywrócenie prawidłowego oddychania.
- Proszę starać się nie przebywać w miejscach zakurzonych lub zadymionych.
- Wewnątrz nosa będą znajdować się szwy, które po pewnym czasie rozpuszczą się i same wypadną.
- Mogą Państwo mieć siniaki i opuchliznę wokół nosa i oczu przez jeden do dwóch tygodni.
- Pomaga w tym spanie w pozycji pionowej z dodatkowymi poduszkami przez kilka dni.
- Po operacji nosa lub plastyce przegrody nosowej, skóra nosa jest bardzo wrażliwa na słońce. Ważne jest, aby przez co najmniej sześć miesięcy nosić silny filtr przeciwsłoneczny i kapelusz.
- Przez okres do trzech miesięcy nos może być nieco sztywny i zdrętwiały, szczególnie w okolicy czubka. Drobny obrzęk może utrzymywać się do roku, po czym można ocenić ostateczne wyniki operacji.
Jak długo będę nieobecny w pracy?
Już następnego dnia po operacji mogą Państwo wrócić do domu. Czasami możliwe jest wyjście do domu jeszcze tego samego dnia.
Przynajmniej przez tydzień powinni Państwo odpoczywać w domu. Większość ludzi potrzebuje od jednego do dwóch tygodni przerwy w pracy, szczególnie jeśli ich praca wymaga dźwigania.
Przez sześć tygodni nie powinni Państwo uprawiać sportów, w których istnieje ryzyko uderzenia w nos.
Możliwe komplikacje
Czasami po operacji może dojść do krwawienia z nosa, które należy zatamować za pomocą plastrów. Może to nastąpić w ciągu pierwszych 6 - 8 godzin po operacji lub do 5 - 10 dni po operacji. Bardzo sporadycznie pacjenci muszą być poddani kolejnej operacji w celu zatamowania krwawienia.
Infekcja w nosie jest rzadka po tej operacji, ale jeśli się zdarzy, może być poważna, dlatego należy zgłosić się do lekarza, jeśli nos staje się coraz bardziej zatkany i obolały.
W rzadkich przypadkach operacja może pozostawić w przegrodzie nosowej otwór, który przechodzi z jednej strony nosa na drugą. Może to powodować świszczący odgłos przy oddychaniu lub krwawienie z nosa. W większości przypadków nie powoduje to żadnych problemów i nie wymaga żadnego leczenia. W razie potrzeby może być przeprowadzona dalsza operacja, aby naprawić dziurę w przegrodzie.
Bardzo rzadko może wystąpić drętwienie zębów, które z reguły ustępuje z czasem.
Czy istnieje jakieś alternatywne leczenie?
Nie ma żadnych tabletek, które można stosować w celu zmiany kształtu nosa. Bardzo rzadko w celu niewielkiego udoskonalenia kształtu nosa może być pomocny wstrzykiwany wypełniacz skóry.
W niektórych przypadkach chęć pacjenta do wykonania rynoplastyki może być związana z zaburzeniem wyglądu ciała (zaburzenie dysmorficzne). Tacy pacjenci nie powinni być poddawani operacji i powinni otrzymać skierowanie do psychiatry.